Daň peklu - Holly Black (2002)

10. února 2018 v 23:28 | Atekram |  KNIHY

Výsledek obrázku pro tithe holly black

Daň peklu je jedna z knih, které mohu bez váhání označit jako svou srdcovku. Poprvé jsem ji četla přibližně v patnácti (tedy jako její cílová skupina) a opravdu mě dostala. Od té doby se k ní každoročně ráda vracím přibližně koncem října. Kniha je součástí trilogie The Modern Fairie Tale, druhá a třetí část však již nebyla přeložena do češtiny.
Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Kaye, která se spolu se svou matkou, druhořadou zpěvačkou, střídající chlapy, protlouká z města do města. Po tom, co v jednom z barů dojde k ošklivému incidentu s jedním z nich, Kaye s matkou se vrací ke své babičce, do rodného přímořského města ve Philadelphii.


Tady Kaye znovu potkává své přátele a spolužáky z dětství - kamarádku Janet a partu popíjejících spolužáků, Janetina nerdského bratra Cornyho a také jiné staré známé. Mnohem neobyčejnější. Kaye totiž jako malou holčičku navštěvovali skřítci a nyní se ukazuje, že k tomu měli závažné důvody. Opravdový zlom nastává ve chvíli, kdy Kaye zachrání život zraněnému elfskému rytíři Roibenovi a nevědomky si ho zaváže znalostí pravého jména. Dívka postupně zjišťuje, že je zapletená do intrik a plánů vílích dvorů, vedených jejich nádhernými krutými královnami víc, než by se jí líbilo. A blíží se Samhain.

Po přečtení tohoto odstavce si nejspíš řeknete, že se jedná o další z řady teenage fantasy romancí pro holky, s nimž se v posledních pár letech (asi po úspěchu Stmívání), doslova roztrhl pytel. V podstatě máte pravdu. Až na to, že tato kniha přišla ještě o něco dřív a její autorka Holly Black je opravdu třída. Její svět čtenáře vtáhne a podmaní si ho vynikající atmosférou. Autorka nám ukazuje oba dvory víl (Požehnané a Prokleté) se spoustou detailů, mnohdy odpudivých a nečekaně brutálních. Skvěle vykresluje nestálou a nevyzpytatelnou povahu lidí větru, jejich krásu i ošklivost, přátelství i krutost. A to tak, že si přestáváme být jisti, komu se dá věřit. Někdy jsme zaskočeni i znechuceni vývojem události a o hrdiny se opravdu bojíme, protože je nám jasné, že rozhodně nejsou nezranitelní a nesmrtelní. Svět víl má také své dané zákonitosti, jako např. důležitost jmen, závazné smlouvy, nebo libůstky víl v podobě hádanek, slovíčkaření a krutých vtipů. To mu jen dodává na síle a nutí čtenáře být neustále ve střehu.

Jedná se o novelu, děj tedy není příliš hluboký a podrobný, postavy jsou však vykresleny velmi komplexně, uvěřitelně a nečernobíle. A hlavně jsou inteligentní! Což rozhodně v podobném žánru není samozřejmost.
Kaye rozhodně nežije obyčejný život (i bez víl), přesto chce zapadnout, což se jí ale příliš nedaří. Má své nepříjemné stránky, není ideální, přesto si vždycky dovede poradit a čtenáře si získá. A která z nás někdy nezatoužila po krásném elfím rytíři, jakým Roiben bezesporu je. Přitom chápeme jeho motivy, nešťastnou lásku i vyčlenění z obou dvorů. A budí v nás strach pomyšlení, čeho byl a stále je schopen. Ačkoli pod příběhem často zřetelně vystupuje romantická linie, dokonce ani po dočtení knihy si nejsme jisti, zda je Roibenova láska skutečná a jestli se máme radovat z hapyendu. Prostřednictvím Cornyho zase sledujeme jak se víly liší od lidí a jak dovedou být obyčejným smrtelníkům nebezpečné.

Pokud tedy hledáte originální, odpočinkovou a nepřeslazenou fantasy četbu, doporučuji :)

Nedávno jsem se po přečtení ostatních Hollyiných knih, vydala pátrat po nějakých podobných titulech, pracujících se světem víl. Našla jsem jich několik, budou v dalších článcích. Máte nějaké tipy vy?

Originální název: Tithe (2002)
Vydal: Knižní klub, 2007
240 stran
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angie Angie | Web | 24. února 2018 v 15:37 | Reagovat

Knižka ma zaujala, vyzerá to tak, že by sa mi mohla páčiť :) pekná recenzia :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama